انتخاب کلاه ایمنی مناسب برای کار معدنی

کلاه ایمنی یکی از مهمترین وسایل و تجهیزات در بحث ایمنی صنعتی و همچنین وسایل و تجهیزات حفاظت فردی P.P.E   است که باید در انتخاب کلاه حفاظتی و ایمنی مناسب به نکاتی توجه داشت که در ادامه این مقاله به آن اشاره شده است.

کلاه ایمنی وسیله ای مناسب برای حفاظت سر و گردن افراد از آسیب‌های احتمای ناشی از سقوط اشیاء، تجهیزات و افراد است.

اما در چه مواقعی باید برای کارکنان کلاه ایمنی تهیه نمود؟

۱) در مواقعی که احتمال افتادن اشیا از بالا و برخورد آنها با سر وجود داشته باشد

۲) احتمال این وجود داشته باشد که سر با موانعی وجود داشته باشد.

۳) آنها در نزدیک قسمت های برق دار کار کنند.

به طور کلی کلاه های ایمنی به سه دسته تقسیم می شوند :

دسته اول :(Class A ) این کلاه ها برای مصارف عمومی استفاده می شوند محافظت در برابر ضربه خوبی دارند ولی در برابر ولتاژ برق ولتاژ برق محافظت محدودی دارند . این کلاه ها عمدتاً در معادن ، ساختمان سازی و… کارخانجات استفاده می شوند.

دسته دوم :(Class B) این کلاه ها برای کسانی پیشنهاد می شود که در محیط های برقدار کار می کنند . این کلاه ها در برابر ضربات ناشی ناشی از سقوط اشیا ء، شوک الکتریکی ولتاژ بالا و سوختگی مقاومند.

دسته سوم 🙁 Class C) کلاه های این دسته وزن سبکی دارند و برای محافظت های محدود پیشنهاد می شوند آنها سر کارکنان را در برابر ضربات ناشی از برخورد با اشیاء ثابت محافظت می کنند. ولی در برابر سقوط اشیاء و یا شوک الکتریکی مقاومتی ندارند.

ویژگی های یک کلاه ایمنی خوب برای کار معدنی

وقتی که برای خرید کلاه ایمنی به بازار مراجعه می‌کنید، از لحاظ مواد به کار رفته در آنها نگران نباشید، چون عموماً از ۳ ماده پلی اتیلن، آلومینیوم و فایبر گلاس برای ساخت کلاه‌ های ایمنی استفاده می‌شود که شایع‌ترین ماده استفاده شده در کلاه کار پلی اتیلن است.

اما یک کلاه ایمنی خوب برای کار معدنی چه ویژگی باید داشته باشد؟

راحتی

نکته مهم این است که تا زمانی که کلاه بر روی سر شما قرار دارد، احساس راحتی داشته باشید و بدون هیچ مشکلی، فعالیت خود را انجام دهید پس باید به سراغ کلاهی بروید که با وضعیت شما همخوانی داشته باشد.

انعطاف پذیری

امروزه کلاه های ساخته شده به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند، زیرا این موضوع یکی از اهداف اصلی تولیدکنندگان در طول سالیان اخیر بوده است. البته شما در جریان خرید کلاه کار ایمنی نباید بیش از حد بر روی انعطاف پذیری کلاه اصرار داشته باشید، زیرا انعطاف پذیری بیش از حد باعث می‌شود که نقش محافظت کلاه کمتر شود.

قابل تنظیم بودن

قابلیت تنظیم یک کلاه کار ایمنی با مکانیسم معلق ماندن آن ارتباط دارد. اگر کلاه شما غیر قابل تنظیم باشد، باید راهکاری برای حل این مشکل پیدا کنید. هرگز به سراغ کلاه‌های غیر قابل انعطاف و یا غیر قابل تنظیم نروید، زیرا ممکن است در فرایند کار خود نیاز به تغییر وضعیت کلاه خود داشته باشید.

 شاید خرید کلاه ایمنی منعطف یا یک کلاه قابل تنظیم، گران‌تر از سایر گزینه‌ها باشد، ولی به خاطر داشته باشید که معمولاً برندها و مارک‌های با کیفیت پایین محصولات خود را با قیمت ارزان‌تر می‌فروشند و مجبور خواهید بود که در مراحل بعد نسبت به تعویض کلاه خود اقدام کنید.

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0